Murata Electronics North America GRJ188C70J475KE11D
GRJ188C70J475KE11D picture photo
Mfg. Part Number
GRJ188C70J475KE11D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X7S 0603
Datasheet Download
GRJ188C70J475KE11D.pdf
Availability of GRJ188C70J475KE11D
QUANTITY
GRJ188C70J475KE11D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRJ188C70J475KE11D
Internal Part NumberEIS-GRJ188C70J475KE11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRJ188C70J475KE11D
Related LinksGRJ188C70, GRJ188C70J475KE11D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRJ188C70J475KE11D Details Description
Related parts for GRJ188C70J475KE11D
CONN MOD JACK 8P6C R/A SHIELDED datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 2AG datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 2048X9 10NS 32-TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
2.54MM SRSW TH HDR TRAY 2.5SNLF datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V CH 0402 datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LVPECL 32VFQFN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 36V datasheet.pdf