Murata Electronics North America GRJ216R72A472KE01D
GRJ216R72A472KE01D picture photo
Mfg. Part Number
GRJ216R72A472KE01D
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
GRJ216R72A472KE01D.pdf
Availability of GRJ216R72A472KE01D
QUANTITY
GRJ216R72A472KE01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRJ216R72A472KE01D
Internal Part NumberEIS-GRJ216R72A472KE01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRJ216R72A472KE01D
Related LinksGRJ216R72, GRJ216R72A472KE01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRJ216R72A472KE01D Details Description
Related parts for GRJ216R72A472KE01D
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC XLATOR TTL/CMOS-PECL 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 20-QSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
BOARD REF DESIGN P2020 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
.250 SERIES FASTIN- datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
330UF 6,3V 8,2X11MM 85C 3000H datasheet.pdf