Vishay Semiconductor/Diodes Division VB40120C-M3/8W
VB40120C-M3/8W picture photo
Mfg. Part Number
VB40120C-M3/8W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40A 120V TO-263AB
Datasheet Download
VB40120C-M3/8W.pdf
Availability of VB40120C-M3/8W
QUANTITY
VB40120C-M3/8W Order Process
Ship out your order
Specifications of VB40120C-M3/8W
Internal Part NumberEIS-VB40120C-M3/8W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesTMBS®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)120V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If880mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 120V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VB40120C-M3/8W
Related LinksVB40120, VB40120C-M3/8W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VB40120C-M3/8W Details Description
Related parts for VB40120C-M3/8W
IC OPAMP GP 200KHZ 16SO datasheet.pdf
THERMOSTAT 71.1DEG C SPST-NO 3A datasheet.pdf
CONN IDC 2.54MM FEMALE SR 26P datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA TO252-3 datasheet.pdf
COLLET FFA.2E. - 5.5MM DIA datasheet.pdf