Murata Electronics North America GRJ21BR71H473KE01L
GRJ21BR71H473KE01L picture photo
Mfg. Part Number
GRJ21BR71H473KE01L
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
GRJ21BR71H473KE01L.pdf
Availability of GRJ21BR71H473KE01L
QUANTITY
GRJ21BR71H473KE01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRJ21BR71H473KE01L
Internal Part NumberEIS-GRJ21BR71H473KE01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRJ21BR71H473KE01L
Related LinksGRJ21BR71, GRJ21BR71H473KE01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRJ21BR71H473KE01L Details Description
Related parts for GRJ21BR71H473KE01L
DIP CABLE - HDP10S/AE10G/HDP10S datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 8DIP datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 64POS R/A datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2 OHM 1206 datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 1CHN 12-DFN datasheet.pdf
CAP INCANDESCENT BLUE NONDIFF datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 16QFN datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf