Sullins Connector Solutions ASM24DRYN
ASM24DRYN picture photo
Mfg. Part Number
ASM24DRYN
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ASM24DRYN.pdf
Availability of ASM24DRYN
QUANTITY
ASM24DRYN Order Process
Ship out your order
Specifications of ASM24DRYN
Internal Part NumberEIS-ASM24DRYN
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASM24DRYN
Related LinksASM2, ASM24DRYN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ASM24DRYN Details Description
Related parts for ASM24DRYN
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Crystal 3.579545MHz 50ppm 20pF 200 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES 1M OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
GMSK/EDGE QUAD BAND FEM datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 100 F 30" RBW JACKS datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW DO35 datasheet.pdf