Murata Electronics North America GRJ31BR72J102KWJ1L
GRJ31BR72J102KWJ1L picture photo
Mfg. Part Number
GRJ31BR72J102KWJ1L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 630V X7R 1206
Datasheet Download
GRJ31BR72J102KWJ1L.pdf
Availability of GRJ31BR72J102KWJ1L
QUANTITY
GRJ31BR72J102KWJ1L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRJ31BR72J102KWJ1L
Internal Part NumberEIS-GRJ31BR72J102KWJ1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRJ31BR72J102KWJ1L
Related LinksGRJ31BR72, GRJ31BR72J102KWJ1L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRJ31BR72J102KWJ1L Details Description
Related parts for GRJ31BR72J102KWJ1L
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 4VCSP datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 18MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
KIT DEV CAN/LIN EXPANSION BOARD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 5.11M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 24POS datasheet.pdf