Murata Electronics North America GRJ31CR71C106KE11L
GRJ31CR71C106KE11L picture photo
Mfg. Part Number
GRJ31CR71C106KE11L
Brief Description
CAP CER 10UF 16V X7R 1206
Datasheet Download
GRJ31CR71C106KE11L.pdf
Availability of GRJ31CR71C106KE11L
QUANTITY
GRJ31CR71C106KE11L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRJ31CR71C106KE11L
Internal Part NumberEIS-GRJ31CR71C106KE11L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRJ31CR71C106KE11L
Related LinksGRJ31CR71, GRJ31CR71C106KE11L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRJ31CR71C106KE11L Details Description
Related parts for GRJ31CR71C106KE11L
CAP CER 3900PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT PCB TIN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CONV DC/DC 155VIN 5.2VOUT 100W datasheet.pdf
RES 284 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
45U RACK ENCL 32" DEPTH datasheet.pdf