Murata Electronics North America GRJ31CR71E475KE11L
GRJ31CR71E475KE11L picture photo
Mfg. Part Number
GRJ31CR71E475KE11L
Brief Description
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1206
Datasheet Download
GRJ31CR71E475KE11L.pdf
Availability of GRJ31CR71E475KE11L
QUANTITY
GRJ31CR71E475KE11L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRJ31CR71E475KE11L
Internal Part NumberEIS-GRJ31CR71E475KE11L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRJ31CR71E475KE11L
Related LinksGRJ31CR71, GRJ31CR71E475KE11L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRJ31CR71E475KE11L Details Description
Related parts for GRJ31CR71E475KE11L
MOSFET N-CH 20V 39A TO-262 datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.5A TO252-3 datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
HANDS-FREE METAL STAND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SCZ 3.81/07/180FI SN GN BX datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
220UF 50V 10X25MM 105C 7000H datasheet.pdf