Murata Electronics North America GRJ31CR71H105KE11L
GRJ31CR71H105KE11L picture photo
Mfg. Part Number
GRJ31CR71H105KE11L
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
GRJ31CR71H105KE11L.pdf
Availability of GRJ31CR71H105KE11L
QUANTITY
GRJ31CR71H105KE11L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRJ31CR71H105KE11L
Internal Part NumberEIS-GRJ31CR71H105KE11L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRJ31CR71H105KE11L
Related LinksGRJ31CR71, GRJ31CR71H105KE11L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRJ31CR71H105KE11L Details Description
Related parts for GRJ31CR71H105KE11L
RES 7K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC RS-232 RX 1.5MBPS SOT23-5 datasheet.pdf
TIMER SOLID STATE 30SEC DIN MNT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
13P MTA156 CONN ASSY 18AWG LF datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 8500PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf