Murata Electronics North America GRJ31CR71H225KE11L
GRJ31CR71H225KE11L picture photo
Mfg. Part Number
GRJ31CR71H225KE11L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
GRJ31CR71H225KE11L.pdf
Availability of GRJ31CR71H225KE11L
QUANTITY
GRJ31CR71H225KE11L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRJ31CR71H225KE11L
Internal Part NumberEIS-GRJ31CR71H225KE11L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRJ31CR71H225KE11L
Related LinksGRJ31CR71, GRJ31CR71H225KE11L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRJ31CR71H225KE11L Details Description
Related parts for GRJ31CR71H225KE11L
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-7 datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 10.5A 16.3 MOHM datasheet.pdf
GDT 350V 15% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 5.7PF 100V T2H 0805 datasheet.pdf
SENSOR FIBER OPTIC THROUGH BEAM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 7.5NS 256FTBG datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf