Murata Electronics North America GRJ31MR71H105KE01L
GRJ31MR71H105KE01L picture photo
Mfg. Part Number
GRJ31MR71H105KE01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
GRJ31MR71H105KE01L.pdf
Availability of GRJ31MR71H105KE01L
QUANTITY
GRJ31MR71H105KE01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRJ31MR71H105KE01L
Internal Part NumberEIS-GRJ31MR71H105KE01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRJ31MR71H105KE01L
Related LinksGRJ31MR71, GRJ31MR71H105KE01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRJ31MR71H105KE01L Details Description
Related parts for GRJ31MR71H105KE01L
CONV DC/DC 3W SNGL 48V 12V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 10M CONN MOD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 22POS 7.5MM datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPST 22A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 16 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf