Murata Electronics North America GRM0225C1C100JD05D
GRM0225C1C100JD05D picture photo
Mfg. Part Number
GRM0225C1C100JD05D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 16V NP0 01005
Datasheet Download
GRM0225C1C100JD05D.pdf
Availability of GRM0225C1C100JD05D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM0225C1C100JD05D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM0225C1C100JD05D
Internal Part NumberEIS-GRM0225C1C100JD05D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMurata Ultra Small and Low ESL Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM0225C1C100JD05D
Related LinksGRM0225C1, GRM0225C1C100JD05D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM0225C1C100JD05D Details Description
Related parts for GRM0225C1C100JD05D
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 47PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 1POLE QC SNAP PNL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 912MA 240 MOHM datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 10V JB 01005 datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 2.5K OHM 12W datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT RA datasheet.pdf