Murata Electronics North America GRM0225C1C390JD05D
GRM0225C1C390JD05D picture photo
Mfg. Part Number
GRM0225C1C390JD05D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 39PF 16V NP0 01005
Datasheet Download
GRM0225C1C390JD05D.pdf
Availability of GRM0225C1C390JD05D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM0225C1C390JD05D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM0225C1C390JD05D
Internal Part NumberEIS-GRM0225C1C390JD05D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMurata Ultra Small and Low ESL Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM0225C1C390JD05D
Related LinksGRM0225C1, GRM0225C1C390JD05D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM0225C1C390JD05D Details Description
Related parts for GRM0225C1C390JD05D
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
VARISTOR 29.5V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
RES 3.60K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Receptacle 100 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SENSOR TEMP PWM SMBUS TO39 datasheet.pdf
3900UF 50V 25X30MM 85C 5000H datasheet.pdf