Murata Electronics North America GRM0225C1C6R8DD05L
GRM0225C1C6R8DD05L picture photo
Mfg. Part Number
GRM0225C1C6R8DD05L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8PF 16V NP0 01005
Datasheet Download
GRM0225C1C6R8DD05L.pdf
Availability of GRM0225C1C6R8DD05L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM0225C1C6R8DD05L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM0225C1C6R8DD05L
Internal Part NumberEIS-GRM0225C1C6R8DD05L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package40,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM0225C1C6R8DD05L
Related LinksGRM0225C1, GRM0225C1C6R8DD05L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM0225C1C6R8DD05L Details Description
Related parts for GRM0225C1C6R8DD05L
CONV DC/DC 48V 20A 3.3VOUT 100W datasheet.pdf
IC COMP W/REF LP DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
COVER RCWAY TC130 MD IVRY 6' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 150MW 0603 datasheet.pdf
MCU 8BIT 128K MEMORY 44LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 0.082UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf