Vicor Corporation V72C24E150B
V72C24E150B picture photo
Mfg. Part Number
V72C24E150B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V72C24E150B.pdf
Availability of V72C24E150B
QUANTITY
V72C24E150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C24E150B
Internal Part NumberEIS-V72C24E150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C24E150B
Related LinksV72C2, V72C24E150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C24E150B Details Description
Related parts for V72C24E150B
CONN RCPT 1.25MM 21POS SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC COMPARATOR 5BIT MAGN 16-DIP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 8MLF datasheet.pdf
HOSE SYS 1/2 STR FLAT NOZZL 30MM datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 6.57K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ENVIRONMENTALLY SEALED LIMIT SW datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf