Murata Electronics North America GRM022R60J153ME15L
GRM022R60J153ME15L picture photo
Mfg. Part Number
GRM022R60J153ME15L
Brief Description
CAP CER 0.015UF 6.3V X5R 01005
Datasheet Download
GRM022R60J153ME15L.pdf
Availability of GRM022R60J153ME15L
QUANTITY
GRM022R60J153ME15L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM022R60J153ME15L
Internal Part NumberEIS-GRM022R60J153ME15L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40,000
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
FeaturesDerating Recommended
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM022R60J153ME15L
Related LinksGRM022R60, GRM022R60J153ME15L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM022R60J153ME15L Details Description
Related parts for GRM022R60J153ME15L
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG18G/AF18/AFE18T datasheet.pdf
CONN SPLICE STUB RED 37.7MM datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
LED ACCESS NVIS CAP GREEN datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64QFN datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf