Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000712K0000T0L
Y000712K0000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y000712K0000T0L
Brief Description
RES 12K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y000712K0000T0L.pdf
Availability of Y000712K0000T0L
QUANTITY
Y000712K0000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000712K0000T0L
Internal Part NumberEIS-Y000712K0000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000712K0000T0L
Y000712K0000T0L Details Description
Related parts for Y000712K0000T0L
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 24V datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 600MA 170 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 20POS datasheet.pdf
CONN BUTT SPLICE UNINS 22-26AWG datasheet.pdf
IC FPGA 158 I/O 208PQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 57POS 0.200 T/H datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 46.4VC PLAD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 75.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PIPE CABLE LOCATOR datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 350VAC 2AG datasheet.pdf