Murata Electronics North America GRM0335C1H1R9CD01D
GRM0335C1H1R9CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM0335C1H1R9CD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0201
Datasheet Download
GRM0335C1H1R9CD01D.pdf
Availability of GRM0335C1H1R9CD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM0335C1H1R9CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM0335C1H1R9CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM0335C1H1R9CD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM0335C1H1R9CD01D
Related LinksGRM0335C1, GRM0335C1H1R9CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM0335C1H1R9CD01D Details Description
Related parts for GRM0335C1H1R9CD01D
IC DETECT/REG 400MA 3.3V SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 34.8VWM 61.9VC DO204AC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR QUAD OPEN SOT23-6 datasheet.pdf
ELBOW COUPLING 4961 SERIES datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm Series 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 760MA 350 MOHM TH datasheet.pdf
VARISTOR 780V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 10ppm 10pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP FILM 11UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf