Murata Electronics North America GRM0335C1HR90BA01J
GRM0335C1HR90BA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM0335C1HR90BA01J
Brief Description
CAP CER 0.90PF 50V NP0 0201
Datasheet Download
GRM0335C1HR90BA01J.pdf
Availability of GRM0335C1HR90BA01J
QUANTITY
GRM0335C1HR90BA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM0335C1HR90BA01J
Internal Part NumberEIS-GRM0335C1HR90BA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.90pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM0335C1HR90BA01J
Related LinksGRM0335C1, GRM0335C1HR90BA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM0335C1HR90BA01J Details Description
Related parts for GRM0335C1HR90BA01J
DIODE ZENER 3.3V 400MW SOD2 datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TEST JACK PB 6.3A BLACK datasheet.pdf
SENS PROX 2.5MM PNP DC3W-NO datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.62MM datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 9pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 34 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 240VAC 28VDC datasheet.pdf