Murata Electronics North America GRM0336R1E560JD01D
GRM0336R1E560JD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM0336R1E560JD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 25V R2H 0201
Datasheet Download
GRM0336R1E560JD01D.pdf
Availability of GRM0336R1E560JD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM0336R1E560JD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM0336R1E560JD01D
Internal Part NumberEIS-GRM0336R1E560JD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM0336R1E560JD01D
Related LinksGRM0336R1, GRM0336R1E560JD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM0336R1E560JD01D Details Description
Related parts for GRM0336R1E560JD01D
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM5015ISO datasheet.pdf
CONN HEADER .100 VERT 50POS AU datasheet.pdf
LED GREEN/RED DIFFUSED 0605 SMD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 19POS datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 100W datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf