Murata Electronics North America GRM0336S1HR90BD01D
GRM0336S1HR90BD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM0336S1HR90BD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.90PF 50V S2H 0201
Datasheet Download
GRM0336S1HR90BD01D.pdf
Availability of GRM0336S1HR90BD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM0336S1HR90BD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM0336S1HR90BD01D
Internal Part NumberEIS-GRM0336S1HR90BD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.90pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM0336S1HR90BD01D
Related LinksGRM0336S1, GRM0336S1HR90BD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM0336S1HR90BD01D Details Description
Related parts for GRM0336S1HR90BD01D
CAP CER 1UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 10.9A 6 MOHM TH datasheet.pdf
RES 11.1 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
BOX ABS WHITE 4.38"L X 5.06"W datasheet.pdf
RES 50 OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
CUST UMQ SAFETY MAT 15.5X50.5 IN datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 120V TO-262AA datasheet.pdf