Murata Electronics North America GRM0337U1HR90BD01D
GRM0337U1HR90BD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM0337U1HR90BD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.90PF 50V U2J 0201
Datasheet Download
GRM0337U1HR90BD01D.pdf
Availability of GRM0337U1HR90BD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM0337U1HR90BD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM0337U1HR90BD01D
Internal Part NumberEIS-GRM0337U1HR90BD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.90pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM0337U1HR90BD01D
Related LinksGRM0337U1, GRM0337U1HR90BD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM0337U1HR90BD01D Details Description
Related parts for GRM0337U1HR90BD01D
CORD PIN TIP PLUG PATCH 12" BLK datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 23VC SOT23-6 datasheet.pdf
IC FPGA 102 I/O 144TQFP datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 120A TO220AB datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf