Murata Electronics North America GRM033C80J183KE01D
GRM033C80J183KE01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM033C80J183KE01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.018UF 6.3V X6S 0201
Datasheet Download
GRM033C80J183KE01D.pdf
Availability of GRM033C80J183KE01D
QUANTITY
GRM033C80J183KE01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM033C80J183KE01D
Internal Part NumberEIS-GRM033C80J183KE01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM033C80J183KE01D
Related LinksGRM033C80, GRM033C80J183KE01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM033C80J183KE01D Details Description
Related parts for GRM033C80J183KE01D
VARISTOR 738V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
IC AMP MMIC LNA GAAS 1.4X1.2MINI datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0504 datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
DC 2 PRESET BACKLIT RLY SER datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS NATURAL 500' datasheet.pdf
BOBBIN COIL FORMER EFD 30X15X9 datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
RES SMD 2.61M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf