Murata Electronics North America GRM033R70J472KA01D
GRM033R70J472KA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM033R70J472KA01D
Brief Description
CAP CER 4700PF 6.3V X7R 0201
Datasheet Download
GRM033R70J472KA01D.pdf
Availability of GRM033R70J472KA01D
QUANTITY
GRM033R70J472KA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM033R70J472KA01D
Internal Part NumberEIS-GRM033R70J472KA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM033R70J472KA01D
Related LinksGRM033R70, GRM033R70J472KA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM033R70J472KA01D Details Description
Related parts for GRM033R70J472KA01D
FUSE GLASS 400MA 350VAC 140VDC datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.2KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT R-R QUAD 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.274 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf