Murata Electronics North America GRM033R71H152KA12D
GRM033R71H152KA12D picture photo
Mfg. Part Number
GRM033R71H152KA12D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 50V X7R 0201
Datasheet Download
GRM033R71H152KA12D.pdf
Availability of GRM033R71H152KA12D
QUANTITY
GRM033R71H152KA12D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM033R71H152KA12D
Internal Part NumberEIS-GRM033R71H152KA12D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM033R71H152KA12D
Related LinksGRM033R71, GRM033R71H152KA12D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM033R71H152KA12D Details Description
Related parts for GRM033R71H152KA12D
IC VREF SERIES 3V 8MSOP datasheet.pdf
RES 1.50K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY ROLL SPDT 120V datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 156A ISOPLUS247 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 47K OHM 6SIP datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 3/16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 8DFN datasheet.pdf
OSCILLATOR 4.096KHZ MEMS SMD datasheet.pdf