Murata Electronics North America GRM152R60J224KE19D
GRM152R60J224KE19D picture photo
Mfg. Part Number
GRM152R60J224KE19D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 6.3V X5R 0402
Datasheet Download
GRM152R60J224KE19D.pdf
Availability of GRM152R60J224KE19D
QUANTITY
GRM152R60J224KE19D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM152R60J224KE19D
Internal Part NumberEIS-GRM152R60J224KE19D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM152R60J224KE19D
Related LinksGRM152R60, GRM152R60J224KE19D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM152R60J224KE19D Details Description
Related parts for GRM152R60J224KE19D
DIODE ZENER 3.9V 200MW SOD523F datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7 OHM 5% 80W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf