Murata Electronics North America GRM152R60J224KE19D
GRM152R60J224KE19D picture photo
Mfg. Part Number
GRM152R60J224KE19D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 6.3V X5R 0402
Datasheet Download
GRM152R60J224KE19D.pdf
Availability of GRM152R60J224KE19D
QUANTITY
GRM152R60J224KE19D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM152R60J224KE19D
Internal Part NumberEIS-GRM152R60J224KE19D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM152R60J224KE19D
Related LinksGRM152R60, GRM152R60J224KE19D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM152R60J224KE19D Details Description
Related parts for GRM152R60J224KE19D
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
IC MAGN FIELD SENSOR SGL DIE datasheet.pdf
4 WAY 90 DEG. PCB HEADER datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf