Murata Electronics North America GRM152R61A224ME19D
GRM152R61A224ME19D picture photo
Mfg. Part Number
GRM152R61A224ME19D
Brief Description
CAP CER 0.22UF 10V X5R 0402
Datasheet Download
GRM152R61A224ME19D.pdf
Availability of GRM152R61A224ME19D
QUANTITY
GRM152R61A224ME19D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM152R61A224ME19D
Internal Part NumberEIS-GRM152R61A224ME19D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
FeaturesDerating Recommended
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM152R61A224ME19D
Related LinksGRM152R61, GRM152R61A224ME19D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM152R61A224ME19D Details Description
Related parts for GRM152R61A224ME19D
CAP CER 27PF 2KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
IC AMP VIDEO W/FILTER 6-UDFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
LED WEDGE BASED T5 470NM 24V BLU datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
LED Z-POWER GREEN 525NM CERM SMD datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CIR 6C 6#16S PIN RECP WALL datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9VC SOT-23-6 datasheet.pdf
CAP FILM 2.4UF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf