Murata Electronics North America GRM1535C1H8R0DDD5D
GRM1535C1H8R0DDD5D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1535C1H8R0DDD5D
Brief Description
CAP CER 8PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1535C1H8R0DDD5D.pdf
Availability of GRM1535C1H8R0DDD5D
QUANTITY
GRM1535C1H8R0DDD5D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1535C1H8R0DDD5D
Internal Part NumberEIS-GRM1535C1H8R0DDD5D
Standard Package1
SeriesGRM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1535C1H8R0DDD5D
Related LinksGRM1535C1, GRM1535C1H8R0DDD5D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1535C1H8R0DDD5D Details Description
Related parts for GRM1535C1H8R0DDD5D
IC MUX/DEMUX 8X1 20DIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 2ROW R/A 18POS datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 2-DIP datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 7/16 UNF 5V MINI datasheet.pdf
IC DDR REGISTER 48-TVSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IND PRESS TO TEST RED datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf