Murata Electronics North America GRM1555C1E161JA01D
GRM1555C1E161JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E161JA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 160PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E161JA01D.pdf
Availability of GRM1555C1E161JA01D
QUANTITY
GRM1555C1E161JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E161JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E161JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance160pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E161JA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E161JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E161JA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E161JA01D
CAP CER 0.1UF 25V Y5V 0603 datasheet.pdf
CONN FEMALE HOUSING 5PIN #20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 3.5A SOP8 datasheet.pdf
OSC MEMS 65.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8KB FLASH LIN TXRX 48QFN datasheet.pdf
TRANS 2PNP 50V 0.15A ES6 datasheet.pdf
TVS DIODE 111VWM 179VC SMCJ datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf