Murata Electronics North America GRM1555C1E161JA01D
GRM1555C1E161JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E161JA01D
Brief Description
CAP CER 160PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E161JA01D.pdf
Availability of GRM1555C1E161JA01D
QUANTITY
GRM1555C1E161JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E161JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E161JA01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance160pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)