Murata Electronics North America GRM1555C1E1R1CA01D
GRM1555C1E1R1CA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E1R1CA01D
Brief Description
CAP CER 1.1PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E1R1CA01D.pdf
Availability of GRM1555C1E1R1CA01D
QUANTITY
GRM1555C1E1R1CA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E1R1CA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E1R1CA01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E1R1CA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E1R1CA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E1R1CA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E1R1CA01D
UDOC FLASH DISK 2GB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 240V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 100A TO-264 datasheet.pdf
RES SMD 1.69 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC 400W 230V datasheet.pdf
KIT EVAL RF4CE datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
ZP 22C.F.U.SH.44MMW/O LUBE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf