Murata Electronics North America GRM1555C1E240GZ01D
GRM1555C1E240GZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E240GZ01D
Brief Description
CAP CER 24PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E240GZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1E240GZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1E240GZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E240GZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E240GZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E240GZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E240GZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E240GZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E240GZ01D
CONN PWR TAP 10POS STR W/SCREW datasheet.pdf
FUSEHOLDER CAP 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 10.41MM datasheet.pdf
APPLICATOR CRIMP(4250000873) datasheet.pdf
ROUND SPACER M10 NYLON 20MM datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
RKS10J datasheet.pdf
CABLE 8COND 28AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CRYSTAL 7.8432 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf