Murata Electronics North America GRM1555C1E2R1CA01D
GRM1555C1E2R1CA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E2R1CA01D
Brief Description
CAP CER 2.1PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E2R1CA01D.pdf
Availability of GRM1555C1E2R1CA01D
QUANTITY
GRM1555C1E2R1CA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E2R1CA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E2R1CA01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E2R1CA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E2R1CA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E2R1CA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E2R1CA01D
RES SMD 287K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TRANSMITTER RF 916MHZ 10PIN SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
3.96 PITCH CONN HOUSING 4POS datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
TERMINATION KIT ST/SC datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M BLUE 50' datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf
LASER DIODE datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf