Murata Electronics North America GRM1555C1E2R2BA01D
GRM1555C1E2R2BA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E2R2BA01D
Brief Description
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E2R2BA01D.pdf
Availability of GRM1555C1E2R2BA01D
QUANTITY
GRM1555C1E2R2BA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E2R2BA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E2R2BA01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E2R2BA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E2R2BA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E2R2BA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E2R2BA01D
FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28SOH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADAPTIVE CABLE EQUALZR 16-LLP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 1KV U2J RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 32V datasheet.pdf