Murata Electronics North America GRM1555C1E2R5BA01D
GRM1555C1E2R5BA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E2R5BA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.5PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E2R5BA01D.pdf
Availability of GRM1555C1E2R5BA01D
QUANTITY
GRM1555C1E2R5BA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E2R5BA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E2R5BA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E2R5BA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E2R5BA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E2R5BA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E2R5BA01D
IC TRANSCEIVER 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 24K 68PLCC datasheet.pdf
PLATE MTG DSUB SZ3 PLAST 1X15POS datasheet.pdf
MEMORY CARD MICROSD 2GB datasheet.pdf
SENSOR OPTO 0.2MM SLOT PCB TERM datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 19POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 1.15M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 22AWG 6POS datasheet.pdf
CAP TANT POLY 25UF 100V AXIAL datasheet.pdf