Murata Electronics North America GRM1555C1E2R9CA01D
GRM1555C1E2R9CA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E2R9CA01D
Brief Description
CAP CER 2.9PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E2R9CA01D.pdf
Availability of GRM1555C1E2R9CA01D
QUANTITY
GRM1555C1E2R9CA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E2R9CA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E2R9CA01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E2R9CA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E2R9CA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E2R9CA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E2R9CA01D
DIODE GEN PURP 80V 200MA DO35 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR NCP1410G datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 140MH 100MA datasheet.pdf
DIN-TOOL MONTAGE CRIMP FC datasheet.pdf
RES 390 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC ISP CROSSPOINT 80I/O 100TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 395MA 370 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf