Murata Electronics North America GRM1555C1E301JA01D
GRM1555C1E301JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E301JA01D
Brief Description
CAP CER 300PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E301JA01D.pdf
Availability of GRM1555C1E301JA01D
QUANTITY
GRM1555C1E301JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E301JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E301JA01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E301JA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E301JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E301JA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E301JA01D
RES SMD 1.05KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .163 TIN datasheet.pdf
IC 12-BIT CMOS D/A CONV 20-SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
IC FILTER BANDPASS PROG 28-DIP datasheet.pdf
CONN WATERTITE SAFEWAY NON-NEMA datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 50V RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf