Murata Electronics North America GRM1555C1E430GZ01D
GRM1555C1E430GZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E430GZ01D
Brief Description
CAP CER 43PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E430GZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1E430GZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1E430GZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E430GZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E430GZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance43pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E430GZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E430GZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E430GZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E430GZ01D
IC VOICE REC/PLAY 6MIN 28-TSOP datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1.4A 140 MOHM TH datasheet.pdf
IC FPGA 154 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 0.124 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf