Murata Electronics North America GRM1555C1E4R1CZ01D
GRM1555C1E4R1CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E4R1CZ01D
Brief Description
CAP CER 4.1PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E4R1CZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1E4R1CZ01D
QUANTITY
GRM1555C1E4R1CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E4R1CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E4R1CZ01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E4R1CZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E4R1CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E4R1CZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E4R1CZ01D
SCOTCHLOK CARTRIDGE PACK CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CAP CER 8.9PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
2P, RAST 5 TAB HEADER, THV datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CTV 6C 6#20 SKT PLUG datasheet.pdf
CTV 100C 100#22D PIN PLUG datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0805 U2J 0.018レF 50V datasheet.pdf