Murata Electronics North America GRM1555C1E4R4BZ01D
GRM1555C1E4R4BZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E4R4BZ01D
Brief Description
CAP CER 4.4PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E4R4BZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1E4R4BZ01D
QUANTITY
GRM1555C1E4R4BZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E4R4BZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E4R4BZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.4pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E4R4BZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E4R4BZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E4R4BZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E4R4BZ01D
STACK BANANA PLUG TO MINI 48"RED datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 40NS 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 450V X7T 1210 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V 20% BX 0805 datasheet.pdf