Murata Electronics North America GRM1555C1E5R0BZ01D
GRM1555C1E5R0BZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E5R0BZ01D
Brief Description
CAP CER 5PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E5R0BZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1E5R0BZ01D
QUANTITY
GRM1555C1E5R0BZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E5R0BZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E5R0BZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E5R0BZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E5R0BZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E5R0BZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E5R0BZ01D
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 100VDC 6DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
M12LNG,UNSH,NPB,8MM,PNP,NC,5M datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 75MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf
6800UF 40V 35X50MM 85C 15000H datasheet.pdf