Murata Electronics North America GRM1555C1E5R4CZ01D
GRM1555C1E5R4CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E5R4CZ01D
Brief Description
CAP CER 5.4PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E5R4CZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1E5R4CZ01D
QUANTITY
GRM1555C1E5R4CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E5R4CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E5R4CZ01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.4pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E5R4CZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E5R4CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E5R4CZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E5R4CZ01D
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RING 16-22 AWG #6 D-GRIP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 90POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 1A SC73 datasheet.pdf
CONN PLUG CMC 16POS FREE HANGING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 3K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf