Murata Electronics North America GRM1555C1E5R7CZ01D
GRM1555C1E5R7CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E5R7CZ01D
Brief Description
CAP CER 5.7PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E5R7CZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1E5R7CZ01D
QUANTITY
GRM1555C1E5R7CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E5R7CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E5R7CZ01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E5R7CZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E5R7CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E5R7CZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E5R7CZ01D
TVS DIODE 45VWM 73VC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT PWR MOD 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 300W datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 25.62VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS SNGL .100 STR datasheet.pdf
PHOTODARLINGTON COAXIAL PACK datasheet.pdf
CONN 2POS POKE-IN 18-26AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf