Murata Electronics North America GRM1555C1E5R7CZ01D
GRM1555C1E5R7CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E5R7CZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.7PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E5R7CZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1E5R7CZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1E5R7CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E5R7CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E5R7CZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E5R7CZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E5R7CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E5R7CZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E5R7CZ01D
CONN RECEPT PIN .032-.046" .156" datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT INTELLIG WAFER datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 200K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
NYLON MULTI 3" BLACK 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
HOOK-UP 20AWG WHT/BRN 1000' datasheet.pdf
TRANSFORMER 475UH SMD datasheet.pdf
XCEDE 2W 2PVH 6COL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 0.1UF 1206 datasheet.pdf