Murata Electronics North America GRM1555C1E6R0DZ01D
GRM1555C1E6R0DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E6R0DZ01D
Brief Description
CAP CER 6PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E6R0DZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1E6R0DZ01D
QUANTITY
GRM1555C1E6R0DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E6R0DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E6R0DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E6R0DZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E6R0DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E6R0DZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E6R0DZ01D
IC OPAMP VFB 400MHZ 8SO datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO SC70-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FERRITE CORE 2 HOLE 7.3UH N30 datasheet.pdf
INSERT RJ45 FEMALE 8P8C IDC datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf