Murata Electronics North America GRM1555C1E6R4DZ01D
GRM1555C1E6R4DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E6R4DZ01D
Brief Description
CAP CER 6.4PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E6R4DZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1E6R4DZ01D
QUANTITY
GRM1555C1E6R4DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E6R4DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E6R4DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.4pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E6R4DZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E6R4DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E6R4DZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E6R4DZ01D
IDC CABLE - MSC34A/MC34G/MSC34A datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
WIRE GATHERING CR PUNCH datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR 4A DUAL 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 37POS .100 L.210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf