Murata Electronics North America GRM1555C1H101JD01D
GRM1555C1H101JD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H101JD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H101JD01D.pdf
Availability of GRM1555C1H101JD01D
QUANTITY
GRM1555C1H101JD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H101JD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H101JD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H101JD01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H101JD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H101JD01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H101JD01D
RES SMD 78.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED RED CLEAR SOT23-3 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 32VAC/VDC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
BELUFTUNGSPCUTZEN M32 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf