Murata Electronics North America GRM1555C1H102JA01J
GRM1555C1H102JA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H102JA01J
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H102JA01J.pdf
Availability of GRM1555C1H102JA01J
QUANTITY
GRM1555C1H102JA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H102JA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H102JA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H102JA01J
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H102JA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H102JA01J Details Description
Related parts for GRM1555C1H102JA01J
CONN PIN SPRING-LOAD .410 20GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-SOIC datasheet.pdf
LED MT SR VERT 2MM 3MM 2LD datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 2A 24VAC/DC datasheet.pdf
CONN SOCKET 240POS 5ROW R/A GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
AP,STR,SNB,RA,CM datasheet.pdf
DESOLDERING TIP 1.35MM datasheet.pdf