Murata Electronics North America GRM1555C1H120GA01D
GRM1555C1H120GA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H120GA01D
Brief Description
CAP CER 12PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H120GA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H120GA01D
QUANTITY
GRM1555C1H120GA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H120GA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H120GA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H120GA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H120GA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H120GA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H120GA01D
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.15 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 8MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
VARISTOR MODULE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 83MM datasheet.pdf
CABLE TIE EXTRA HEAVY 53" datasheet.pdf